امروز پنج شنبه 30 خرداد 1398

ساختمان پزشکان

  دابی افقی بالای خبر سرعت
  زمان انتشار: یکشنبه 25 آذر 1397

  پیشنهاد جوان نورابادی برای دور زدن تحریم ها به مناسبت روز ملی حمل و نقل و رانندگان عنوان

  پیشنهاد جوان نورابادی برای دور زدن تحریم ها به مناسبت روز ملی حمل و نقل و رانندگان / + عنوان


  تنها راه برون رفت از این وضعیت و جذب و ترغیب بازرگانان بین المللی برای استفاده از کریدور حمل و نقل ایران این است که (الف) بهترین سرویس دهی ممکن را با قیمتی پایین تر به آنان ارایه دهیم.همچنین با سیاست گذاری و ریل گذاری مطالعاتی، بر پایه شناخت صحیح تحریم ها و با ترکیب هر سه شیوه مرسوم حمل و نقل (زمینی ، دریایی ‌، هوایی ،که آن را اصطلاحا حمل و نقل ترکیبی میخوانیم) به شکلی مدبرانه و منطقی ، سعی در همپوشانی معایب و معضلات هر یک از شیوه های مرسوم حمل و نقل داشته باشیم و تحریم ها را یکی پس از دیگری دور بزنیم.

  “خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی:با نگاهی اجمالی به کشورهای توسعه یافته و مدرن به خوبی درخواهیم یافت ، همانطور که عواملی نظیر بهداشت و درمان و آموزش و شاخص جینی و تورم و… در توسعه یافتگی آن جوامع و سطح کیفی زندگی افراد آن کشور ها موثر است ؛ شاخص و توسعه یافتگی میزان حمل و نقل و نقل هم یکی از پارامترهای مهم در اندازه گیری میزان پیشرفت آن جوامع است.

  البته با مطالعه ای میدانی به این نتیجه خواهیم رسید که در کشورهای توسعه یافته و برخوردار ( انگلستان ، فرانسه ، سویس ، آمریکا و آلمان ) ، حمل و نقل از شکل سنتی خود (زمینی) به اشکال مدرن خود (ترکیبی) تغییر ماهیت داده است . اما متاسفانه در کشور در حال توسعه ما در حالی که زیر ساخت های کمی و فیزیکی لازم ( از جمله : جاده های مواصلاتی استاندارد ، صنعت خودورسازی دیزل و سنگین و شرکت های قدر حمل و نقل زمینی ) به اندازه کافی و مطلوب وجود ندارند ، با درجا زدن و پافشاری به حمل و نقل زمینی نه تنها به شاخص های توسعه یافتگی در حمل و نقل دست نیافته ایم ، بلکه با نقصان کیفی و کمی که در این زمینه داریم ، سالهاست از بحران حمل و نقل رنج می بریم و همواره صنعت و تولید کشور از بابت صدمه دیده اند.
  هزینه حمل بالا در مقابل کیفیت نامطلوب حمل ؛ شلوغی جاده ها و اتوبان ها ؛ تصادفات منجر به فوتی و جرحی ؛  ضررهای هنگفت شرکت های بیمه گر ؛ اتلاف سرمایه ،انرژی ، و زمان ؛ سرعت کم و فقدان سازمان دهی از جمله (۱) معایب حمل و نقل سنتی به شکل ترانزیت جاده ایست .
  باید باور کنیم که ضعف امکانات حمل و نقل زمینی داخلی به موقعیت های جهانی بازار محصولات یک کشور صدمه وارد می کند ، که نه تنها آثار مخرب اقتصادی ، بلکه آثار مخرب اجتماعی و سیاسی نیز به همراه خواهد داشت ؛ که میتواند مستقیما امنیت ملی ما را مورد حمله قرار دهد .
  و ما در (۲) اعتصابات اخیر ناوگان حمل و نقل زمینی به وفور شاهد آن بوده ایم .
  از طرفی با (۳) تحریم های طاقت فرسا و همه جانبه ای که آمریکایی ها به کمک برخی شیوخ عرب منطقه و شرکای اروپاییشان ، بر ما وضع کرده اند آنطور که ادعا کرده اند به طور عمده با هدف ، به صفر رساندن فروش نفت ایران، عدم توانایی جابجایی پول توسط ایران وعدم امکان جابجایی کالاها و محصولات توسط سیستم حمل و نقل است؛ بیش از پیش به این نتیجه می رسیم که دیگر حمل و نقل دریایی نیز به تنهایی نمیتواند مثل سابق چاره ساز و یاری رسان بخش خدمات و تولید و صنعت باشد ؛ چرا که متاسفانه تجربه نشان داده است که در تحریم های گذشته بخش عمده‌ای از ناوگان حمل دریایی کشور از رده عملیاتی خارج شده است.
   
  اما چاره چیست ؟
  با نگاهی اجمالی به آنچه در بالا گفته شد ، و با توجه به درنظر گرفتن این نکته که کشورمان ایران به لحاظ موقعیت استراتژیک و جغرافیایی که دارد میتواند کریدور اول منطقه در بحث حمل و نقل باشد ؛ اما نباید فراموش کنیم که کشورهایی مثل امارات ، ترکیه ، و پاکستان همواره سعی دارند که در این راه از ما پیشی گیرند، هرچند با تلاش هایی که اخیرا در بحث توسعه راه آهن در سراسر کشور داشته ایم ، و همینطور با پیشرفت های چشمگیری که در توسعه و تجهیز زیرساخت های بنادر (از جمله بندر چابهار) داشته ایم ، میتوانیم مانع از کم رنگ شدن نقش کشورمان در این بازار رقابتی شویم . لیکن سوال مهم اینجاست : آیا به اندازه کافی بندر، راه آهن مدرن، کامیون های روز با مصرف کم و امنیت بالا و جاده های استاندارد برای بهره برداری از این موقعیت و کاهش هزینه های ترانزیتی که سبب ترغیب شرکت ها برای استفاده از مسیر ایران بشود، هم داشته ایم ؟ متاسفانه جواب سوال خیر است. تنها راه برون رفت از این وضعیت و جذب و ترغیب بازرگانان بین المللی برای استفاده از کریدور حمل و نقل ایران این است که (الف) بهترین سرویس دهی ممکن را با قیمتی پایین تر به آنان ارایه دهیم.
  برای مثال بالا بودن عوارض بندری در مقایسه با سایر بنادر خلیج فارس باعث شده است پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر ایران نیز هزینه بالادستی زیادی در مقایسه با سایر بنادر خلیج فارس برای شرکت‌های کشتیرانی و مالکان کشتی به وجود ‌آورد آن هم در شرایطی که صنعت حمل ‏و نقل دریایی ، بزرگترین صنعت بین‏‎المللی در جهان است و کشورمان با وجود دریاچه خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب نقش ترانزیتی مهمی در خاورمیانه دارد و در این راه باید دولت ضمن توسعه زیرساخت ها و تسهیل در قوانین ، بخشی از سودی که از تعرفه های حمل و نقل کسب میکند را ندید گرفته ، که عملا در این صورت هزینه حمل از ایران به صرفه تر از سایر مسیرها می شود. همچنین با سیاست گذاری و ریل گذاری مطالعاتی، بر پایه شناخت صحیح تحریم ها(ب) و با ترکیب هر سه شیوه مرسوم حمل و نقل (زمینی ، دریایی ‌، هوایی ،که آن را اصطلاحا حمل و نقل ترکیبی میخوانیم) به شکلی مدبرانه و منطقی ، سعی در همپوشانی معایب و معضلات هر یک از شیوه های مرسوم حمل و نقل داشته باشیم و تحریم ها را یکی پس از دیگری دور بزنیم. انشاءالله
   
  احسان احسانی ، دانشجوی کارشناسی ارشد ، شاغل در بخش حمل و نقل

  منبع: خبرنورآباد

  برچسب ها :
  دابی عمودی
  کوله پشتی بنر ذیسگن بیوتی رایگان تور 120 در 600 جدید
  نیازمندی ها
  ثبت آرایشگاه و مراکز زیبایی