امروز پنج شنبه 30 خرداد 1398

ساختمان پزشکان

  دابی افقی بالای خبر سرعت
  زمان انتشار: شنبه 1 مهر 1396

  وبگاه خبری نزدیک به معارضه تشریح کرد آیا جنوب سوریه آبستن جنگی جدید است؟

  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری «السوریه» نزدیک به معارضان سوری در گزارشی نوشت: بیش از هفتاد روز است که جبهه‌های مختلف نبرد بین نیروهای دولت سوریه و مقاومت با گروه‌های معارض در جنوب سوریه در آرامش نسبی به سر می‌برد آن هم در نتیجه یک توافق بین‌المللی بین آمریکا، اردن و روسیه در هفتم ژوئن 2017 که به آتش‌بس در استان‌های درعا و قنیطره منجر شد.

  این منبع افزود: اما به نظر می‌رسد ظرف چند روز گذشته این وضعیت تهدید شده به گونه‌ای که جبهه‌های نبرد در شهر درعا شاهد تحرکات گسترده نیروهای دولتی سوریه است.

  السوریه آورده است: ارتش سوریه طی چند روز گذشته تجهیزات نظامی بیش‌تری اعم از موشک‌اندازهای مدل جولان و همچنین شماری خودروی زرهی را دریافت کرده و آنها را به دروازه‌های منطقه المنشیه رسانده است.

  این در حالی است که هر از گاهی صدای حفاری‌هایی از مناطق نیروهای دولتی در محله سجنه در همجواری المنشیه شنیده می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که نظام سوریه در حال آماده کردن کانال‌های زیرزمینی جدیدی برای عملیات نظامی احتمالی خود طی روزهای آتی است.

  به نوشته این وبگاه خبری، «صدای طبل جنگ در جنوب سوریه تنها به دلایل مزبور به صدا درنیامده بلکه «ماریا زاخاروفا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز ادعاهای خود را درباره اینکه نیروهای جوانان اهل تسنن یکی از گروه‌های معارض متعلق به جبهه جنوبی سلاح شیمیایی در اختیار دارند. بیشتر کرده است».

  طبق این گزارش، گروه‌های شبه نظامی اظهارات مقام روسی را حامل پیام‌های مهمی دانستند و مهم ترین آن اینکه شهر راهبردی بصری الشام از جمله مناطق کاهش تنش مورد توافق آمریکا محسوب نمی‌شود و همچنین شهرهای انخل و بصر الحریر که از اهمیت زیادی برخوردار هستند بخصوص که شهر انخل دروازه حومه غربی استان درعا و بصر الحریر دروازه منطقه اللجاه در شرق آن است.

  السوریه آورده است: به سمت غرب درعا نیز شاهد تحرکات تجمع‌هایی از گروه‌های حزب الله لبنان در شهرهای البعث و خان ارنبه در استان قنیطره هستیم که به گفته گروه‌های معارض در راستای آمادگی برای عملیات نظامی قریب الوقوعی است.

  طبق این گزارش، ناظران اوضاع در جنوب سوریه معتقدند که دولت سوریه بزودی عملیاتی نظامی را در این منطقه آغاز می‌کند بخصوص که نبرد با داعش را در دیرالزور در شرق سوریه رو به پایان می‌برد و وسعت زیادی از بادیه را به تصرف خود درآورده است.

  گروه‌های معارض در جنوب سوریه بر این باورند که دولت سوریه تحت حمایت روسیه از توافق کاهش تنش در جنوب سوریه خارج شود به گونه‌ای که  موضع منفی آمریکا در سوریه و عدم اهتمام کامل آن به اجرای توافق‌هایی که با روسیه در خصوص سوریه رسیده و سکوتش در برابر نقض این توافق موجب شده که روسیه بتواند از این شرایط بهره‌برداری کند.

  حرف و حدیث‌ها از هرگونه عملیات نظامی در جنوب سوریه با مداخلات منطقه‌ای در این منطقه از سوریه مرتبط است.

  از نگاه این سایت معارض، سخن از نبردهای قریب الوقوع ارتش سوریه برای رسیدن به شهر جمرک درعا می‌تواند اردن را به مداخله مستقیم سوق بدهد بخصوص که امان بر مخالفت خود با رسیدن گروه‌های شبه نظامی طائفه‌ای همچون داعش به مرزها پافشاری می‌کند و آنها را تهدید و خطری برای امنیت ملی خود تلقی می‌کند.

  بنا بر این گزارش، در سوی دیگر  اسرائیل دشمن سرسخت ایران و گروه‌های شبه نظامی آن است و رزمایش اخیر اسرائیل پیام‌های متعددی داشت که برجسته‌ترین آن غفلت نکردن اسرائیل از حضور گروه‌های مسلح حزب الله و ایران در نزدیکی مرزهای با جولان اشغالی بود.

  به نوشته السوریه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در جریان دیدار اخیر خود از مسکو به مقامات روسیه گفت که باید به تعهدات خود درباره اخراج گروه‌های ایرانی و حزب الله از خط آتش‌بس در جولان پایبند باشند، وی همچنین تهدید کرد که ارتش اسرائیل در برابر پیشروی این نیروها در قنیطره دست بسته نخواهد ماند.

  این وبگاه خبری وابسته به معارضان سوری تاکید کرد: با توجه به روند تحولات نظامی پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آتی در جنوب سوریه یا شاهد نبردهای جدید سنگینی خواهیم بود یا طی توافق منطقه‌ای و بین المللی جدیدی تا اطلاع ثانوی شاهد آرامش موقتی باشیم.

  انتهای پیام/ص

  عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

  منبع: فارس نیوز
  برچسب ها :
  دابی عمودی
  کوله پشتی بنر ذیسگن بیوتی رایگان تور 120 در 600 جدید
  نیازمندی ها
  ثبت آرایشگاه و مراکز زیبایی