امروز پنج شنبه 2 اسفند 1397

ساختمان پزشکان

  دابی افقی بالای خبر سرعت
  زمان انتشار: چهارشنبه 4 مهر 1397

  ثبت سه آیین سنتی ممسنی آبغوره شیره پزی و سرور خوانی عنوان

  ثبت سه آیین سنتی ممسنی/آبغوره، شیره پزی و سرور خوانی / + عنوان


  در بین اثرهای ثبت شده به نام استان فارس شهرستان ممسنی با ثبت ۳ اثر پیشتاز است.آیین سوروخوانی در نورآباد و ممسنی، آبغوره گیری به روش سنتی در منطقه دشمن زیاری، مهارت شیره پزی سنتی انگور در ممسنی جز ۹ اثر ثبتی جدید استان فارس است که مربوط به شهرستان ممسنی است.

  “خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی:مژگان ثابت قدم مسول واحد ثبت آثار ناملموس اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس از ثبت ۹ اثر جدید به نام استان فارس خبر داد.
  در بین اثرهای ثبت شده به نام استان فارس شهرستان ممسنی با ثبت ۳ اثر پیشتاز است.
  آیین سوروخوانی در نورآباد و ممسنی، آبغوره گیری به روش سنتی در منطقه دشمن زیاری، مهارت شیره پزی سنتی انگور در ممسنی جز ۹ اثر ثبتی جدید استان فارس است که مربوط به شهرستان ممسنی است.

  ممسنی شهرستانی با پتانسیل بالقوه انسانی و طبیعی همواره نماد تاریخ کهن ایران زمین است. شهرستان ممسنی با داشتن فرهنگ غنی در آیین های خود الگوی کاملا ایرانی است. ممسنی ها در جشن های شادی خود سروده های متین و پرباری را به اجرا در می آورند که سورو،یا سُروو نامیده می شود. آنها یکی از برترین و طبیعی ترین چاشنی های غذایی را به ایرانیان عرضه می کنند که همواره نقاش دیس سالاد شیرازی است، آبغوره چاشنی ترش مزه ای که  فرآورده ی اولیه ی محصول نارس درخت انگور است.

  مردم این شهرستان صبر می کنند تا ز غوره حلوا سازند، قبل از پختن حلوای شیرین به ماده ی شیرین کننده فکر می کنند و آن هم شیره ی انگور است، این بار این فرآورده محصول انگور است.
  فاطمه رزمجویی، کارشناس ارشد ایرانشناسی از دانشگاه شیراز، که در پایان نامه علمی خود به ارزیابی ظرفیت های تاریخی و گردشگری منطقه دشمن زیاری پرداخته است، دست بالای ثبت این آثار به نام شهرستان ممسنی است.

  رزمجویی که مقالات ملی و بین المللی را در کارنامه دارد،آموخته های خود را به میدان عمل آورده و تاکنون دبیر اجرایی چندین جشنواره بوده است.
  از مقالات ملی رزمجویی می توان به آثار تاریخی منطقه دشمن زیاری نمادی از تاریخ، فرهنگ و هویت.صنایع دستی بازتابی از تداوم زندگی گذشته منطقه دشمن زیاری، جغرافیای گردشگری منطقه هرایرز و مقالات گوناگون دیگری اشاره کرد.

  منبع: خبرنورآباد

  برچسب ها :
  دابی عمودی
  کوله پشتی بنر ذیسگن بیوتی رایگان تور 120 در 600 جدید
  نیازمندی ها
  ثبت آرایشگاه و مراکز زیبایی